Bývali doby, pred mnohými rokmi, keď som bol zameraný na to, koľko by som mohol od mojich včiel vyťažiť medu. Nechápal som, že prírodné procesy vo včelstve priamo súvisia s jeho zdravím. Keď som sa začal venovať naozaj trvalo udržateľnému, prírodnému včeláreniu, začal som to robiť s malým počtom včelstiev, teda nekomerčne. Nemal som žiadne skúsenosti a vedomosti o včelárení v trámikových úľoch. Som si vedomý, že také TBH včelárenie s desiatimi včelstvami nemôže zarobiť na živobytie, ale môže produkovať kvalitný med pre rodinu a priateľov. Úľ s mobilnými rámikmi bol špeciálne navrhnutý ako komerčný úľ, ktorý si vyžaduje celoživotné vzdelávanie v metódach včelárenia. To je pravý opak toho, čo robím dnes! Nechcem obracať na TBH včelárenie ostatných, len sa pozerám na včelárenie úplne iným, nekomerčným spôsobom.
Ponúkam ďalšiu skúsenosť o prírodnom včelárení mojim štýlom vedenia včelstiev v trámikových úľoch Warré a Tanzánian. Začiatočník často nevie rozlíšiť na čo sa má zamerať pri štúdiu o najdôležitejších sezónnych prácach prírodného včelára. Je dosť ťažké naučiť sa včeláriť s klieštikom. Aj skúsený včelár často nepozná príčinu, čo spôsobilo kolaps včelstva, či jeho vlastné zlyhanie alebo roztoče Varroa. Ľudia majú tendenciu obviňovať Varroa a potom sa buď vzdajú alebo začnú s masívnou včelárskou liečbou agresívnou kyselinou mravčou, z ktorej niet cesty späť. Páčia sa mi začiatočníci v prírodnom včelárení, ktorí majú dôveru v to, čo robia a začínajú s liečbou len ak je to nevyhnutné. Môj ideál je včelárenie bez liečenia. Nateraz praktizujem postup s liečením rojov a zmetencov mimo úľa. Základom metódy je, každoročne vytvárať na včelnici počet včelstiev tak, aby polovicu tvorili včelstvá produkčné, ktoré neliečim a druhú polovicu včelstvá zásobné, ktoré preliečim mimo úľa.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgxdoIxPFC8Nyfz034dOnI1dkEEuw8ksnY7bfK_MGFgjj2C0nzTV0OuGcTrX8Uuq9Nw5M1OnC0oXIt3XJKMK_u9lYvrJntxyEZHjAbak6drhIpbYTg1Npxcr-fAGlb4Sfg1mYtVKdbWdNRs/s320/Varroa.png)
Sezóna prírodného včelára
Včelárska sezóna, to je predchádzanie chorobám včiel v každoročnom rotačnom systéme včelárenia.
Sezónne postupy prírodného včelára pri vedení včelstiev v úľoch Warré sú zamerané na chov silných a zdravých včelstiev vyvíjajúcich sa na prírodnom včelom diele. Tento postup je fascinujúca séria krokov prírodného včelára v sezóne. Je to tradičná efektívna metóda, ktorou každý včelár dokáže predchádzať chorobám včiel. Metodika je veľmi stará a v minulosti ju používali včelári pri včelárení v košniciach. Odvážnejší včelári, ktorých včelstvá žijú na prírodnom diele aspoň tri roky, nemusia ich liečiť proti roztočom, čo je však len na ich uvážení. Teraz máte možnosť získať prehľad o nevyhnutných krokoch v sezóne pri včelárení starými tradičnými metódami.
Jarné práce, apríl, máj
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgX37pjFfeyo31-92Oz4u5C848YbPS6BQG4yJkyxcdmN_vg4JUXGR1_d-x75uHbzNt_n7TeqvbmnWWjZxPzxbiZa7BHbsUIPHDz2EDG-XTiTR_YLJIdwlDalKp6WVzhyphenhyphenVodvVuciUHiP3Gy/s320/%25C5%25A0tartovacie+p%25C3%25A1sky.png)
V čase rojenia, máj, jún, včelár kontroluje postavené a zakladené materské bunky a keď počuje matky v úli pripravovať sa na boj, založí na úle rojochyty. Podáva sirup osadeným rojom /4 litre jednorázovo/ aj vyrojenému včelstvu /2 dl denne/.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjo9aOFjbnthA32ALsZnTGMCeqz0xINThnWmxg2U-t-xZh4OG2hfeBcoDOqy3L7c257lbt-V8-Hi6ub-d-ug5Uql7tDFf-9raJVWdJbQbCcRhntdIfOc7QnORRvc30axCkWU0gfxJjw0fiu/s320/Osadenie+roja.png)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiDv-Uk07SqmRfeoXO0nE_vAyTRRhhudrF8j78pqA8Mn9q5DLnSt_C8VfSjUowUDGBIE3ycdoyMhVkyp2HhOnyJUUAXsBLFo3xAUZJmQuTfL8fwiSXViYv-i8YOr87fbqWfqnLfN0LqVdxG/s320/Nadstavenie+medn%25C3%25ADka.png)
Včelami z prirodzených rojov včelár plní oplodniačiky. Ošetrenie rojov proti roztočom má byť pre každého včelára samozrejmosťou. Mladé, liahnuce sa matky vo vyrojenom včelstve včelár vychytá a pridá do oplodniačikov. Jednu vyliahnutú matku pustí pre istotu do vyrojeného včelstva. Spodné okraje plástov v úli s vyrojeným včelstvom zarovná, všetky materské bunky vyreže a odoberie. V spodnej časti prostredného skráteného plásta vyreže trojuholník a tak kontroluje či matka kladie alebo či je včelstvo bez matky. Keď včelár nenájde vajíčka, pridá oplodnenú matku. Roje bez matky nestavajú dielo, preto ich včelár strasie do trávy a včely sa vžobrú do ostatných úľov.
Po slnovrate postavené trúdie dielo mladými rojmi včelár aj s plodom vyreže. Je to asi koncom júla. Počas prestávok v letnej znáške včelár podnecuje mladé včelstvá cukrovo medovým cestom, aby včely plodovali a včelstvá silneli.
Práca v neskorom lete a skorej jeseni, august, september
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgBgXR9zA3hdN_Q_5OGqJVFE8lYM6JWse6jDSnzFqGcdCQA4L7yZoWnu5Ly7Gg0GtrvDFwhmMgMSJ8FlW-w9lLc950m968K6wK3F9EZlLmZYXIJOEbDUK3T1RX3tc5yu8osrlB3I1j8jpK3/s320/Odv%25C4%258Delenie.png)
Pôvodné včelstvá, ktoré prezimovali z predchádzajúcej sezóny ako mladé roje a od skorej jari boli produkčnými včelstvami, v jeseni zaniknú, z nich strasené zimné včely posilnia včelstvá mladých rojov, ktoré začínajú na novom diele od nuly, z ktorých na budúcu jar budú opäť silné a zdravé produkčné včelstvá v kolobehu nového života. Tento belgický a nemecký postup, zdokumentovaný na filmovom páse pre včelársku verejnosť ešte v roku 1978, je, podľa mňa, návratom k prírode. Mohol by som povedať, že včelárskej verejnosti predstavujem moderný spôsob včelárenia v trámikových úľoch. To nie je nejaký sentimentálny obrodenecký pojem, to je špica inovácií v modernom včelárstve, ako jednoducho, čisto a bližšie k prírode postupovať v podmienkach nežiadúcich zmien v poľnohospodárskej praxi, ktorá vytvorila situáciu, v akej sa dnes včelárenie nachádza.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára