Veľakrát mi bola položená otázka, či sa moje divoké včielky v úli Warré často roja. Viem, že takú otázku môže položiť iba včelár, ktorý je ovplyvnený názorom z literatúry o priemyselných formách včelárenia, že vyrojené včelstvo nevyužije znášku a to znamená stratu na mednom výnose. Treba si uvedomiť, že v prírodnom včelárení včelár neriadi včely, že roj je dar. Aký je dôvod, prečo včelári robia umelé roje a odložence? Plod je takisto dar. Čím to je, že včelárov niečo núti robiť protirojové opatrenia?
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi7OQRxYLesljDiBw7cj_SiqJW5s6L_BCg_ZFyNdo9Lbi8YSma333M98Ac4KvhMT7KgDKYNlVhKeTDfH9boOMCLtphOgXJfNh0mcHcvhFS6lQ0EJJENf50IE-j3faqi7PSC4oqRbPGypiAa/s320/IMG_5839.jpg)
Úľ Warré je navrhnutý tak, že včelstvo v ňom zimuje v dvoch nadstavkoch a v sezóne ho včelár rozšíri na štyri boxy. Ja používam štyri nadstavky pre produkčné včelstvo v úľovej zostave Warré. Vždy mám v zálohe náhradné debničky, dná a strechy, ktoré použijem v období rojenia na osadenie rojov. Ako pravidlo doporučujem mať dvojnásobný počet nadstavkov v porovnaní s produkčnými včelstvami, ktoré si chcete na jar ponechať. Napríklad, ak chcete mať v sezóne jedno včelstvo, postavte si o tri boxy viac. Ak si chcete udržať dve včelstvá, musíte mať štyri nadstavky navyše. Ja pravidelne zimujem aspoň šesť včelstiev, z nich sú na jar tri alebo štyri produkčné rodiny a stačí mi osemnásť nadstavkov.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára