nedeľa 21. júla 2013

Nový rok včelára

Prírodné včelárenie, ktorým mnohí z nás sa snažia udržať starodávne tradície pri živote, by si zaslúžilo plného pochopenia nielen u vedúcich činiteľov, ale aj medzi občianskou verejnosťou. Jediným nástrojom včelára v minulosti bola sekera a nôž. Ľudia, ktorí nie sú oboznámení s výkonom, ktorý včelár a jeho včely robia, domýšľajú si, že včely prinášajú osoh len ich majiteľovi. Bez včiel nemožno očakávať veľkú úrodu. Či sú to rastliny, pestované pre semená, alebo ovocné stromy a kríky, všetky sú v najväčšej miere odkázané na včely. Aby slovenské včelárstvo, ktoré v druhej polovici dvadsiateho storočia veľmi rozkvitalo, mohlo rozkvitnúť ešte väčšmi, k tomu treba pomoci všetkých, ktorí pomôcť vedia a môžu.




Včelársky nový rok začína podľa kalendára 1.augusta. Je to dátum, kedy má včelár najvyšší čas prípraviť svoje včelstvá na zimovanie. Popri opatrovaní včelstiev v plnom lete musí včelár urobiť aj nevyhnutné práce, ktoré mu uľahčia robotu pri vedení svojich včelstiev v budúcej sezóne.








Okamžite po medobraní jednorázovo včelám podám dve kilá zásob vo forme sirupu v pomere 1:1. Odobratím medu som vo včelstve spôsobil šok a musím to takýmto spôsobom napraviť. Že je včelstvo v poriadku sa dá pozorovať najlepšie ráno, čo sa prejaví zaroseným letáčom a intenzívnym odparovaním vody z úľa včelami.






Častokrát počujem zvedavé otázky od kamarátov a známych, že aká bola včelárska sezóna a koľko divovčielky doniesli medu. V tomto roku to bolo u mňa tak, že mne, ako vždy, prezimovali štyri rodiny v úľoch Warre. Z tých štyroch rodín sa tri úle rojili a dali päť rojov. Včelstvo z jedného úľa sa nerojilo. Z vyrojených včelstiev Warre jeden úľ zostal úplne prázdny, pretože sa mladá matka zo snubného letu nevrátila do úľa a nevybral som z neho ani gram medu. Druhý z vyrojených úľov mal v medníku štrnásť kilov medu a z tretieho včelstva, ktoré sa rojilo, som vybral šestnásť kilogramov medu. Štvrté včelstvo, ktoré sa nerojilo, narástlo na dva medníky a vytočil som z neho tridsaťjeden kilogramov medu.




Po medobraní prázdne plásty roztriedim na tmavé, žemlovej farby, panenské a nedostavané.

















Pre každý úľ si pripravím tri druhy dielom vybavených nadstavkov. Do medníkových nadstavkov povkladám po šesť plástov s dielom žemlovej farby.









Druhý nadstavok, ktorý budem potrebovať pre každé včelstvo Warre v budúcej sezóne na rozširovanie plodiska a stavbu nového diela, vybavím v jeho strede dvoma plástami žemlovej farby a ostatné pozície trámikov smerom ku stenám nadstavku vyplním nedostavanými plástmi a prázdnymi trámikmi, z ktorých som odrezal staré dielo, ale zároveň som na nich nechal asi jeden centimeter z pôvodného diela ako vodítko včelám pre stavanie nových plástov.
















Tretí nadstavok v sezóne potrebujem na osadenie rojov. Tento nadstavok vybavím len deltatrámikmi, pretože roj postaví kompletné prirodzené dielo v celom nadstavku.






















Odviečkovance a nadpočetné plásty, ktoré mi zostanú, sú plásty so starým tmavým dielom, všetky plásty s trúdími bunkami a plásty zdeformované. Všetky ich dám postupne do slnečného rozpúšťača vosku, v ktorom získam z prírodného diela kvalitný včelí vosk.



















utorok 9. júla 2013

Falošný škorpión

Možno aj blog našapravda
niekedy včelárskou bibliou bude.  
Moja každodenná pozornosť je zameraná na včely. Sú to úžasné stvorenia. Pre život človeka majú tak zásadný význam, že každý, kto sa rozhodol podnikať v poľnohospodárstve alebo sa venovať záhradke, by si mal v prvom rade uvedomiť, že pre pestovanie potravín potrebuje včely. Včely produkujú celý rad potravín, ktoré majú rôzne použitie na našom stole. Med je len jeden z neuveriteľných darov prírody.
Med je dokonalou potravinou prírody. Je 100% prírodnou potravinou, ktorá obsahuje veľké množstvo živín potrebných pre ľudský organizmus. Je ľahko stráviteľný a má neuveriteľne vynikajúcu chuť. Včelí med nepotrebuje ekologický certifikát. Ostatné naše potraviny sú v nebezpečenstve. Jedna tretina ľudského potravinového reťazca závisí na opeľovaní hmyzom a včely sú z toho zodpovedné za približne 80%. Predstavte si, že by ste v jeden krásny slnečný deň zistili, že jedna tretina potravinových produktov, ktoré jeme každý deň, by zmizla z pultov obchodov. Čo by ste robili?
Pevne verím, že vo včelárskych postupoch neexistujú žiadne tajomstvá a že prosperujúca budúcnosť včelárstva spočíva v tom, že čoraz viac ľudí vstúpi do svojho vnútra. S radosťou zdieľam s ostatnými to, čo viem - všetky naše trápenia, skúšky a úspechy na ceste prírodného včelárenia. 

Pred pár rokmi som narazil na článok o geneticky modifikovaných plodinách, v ktorom sa píše, že sterilný peľ z týchto plodín smrteľne poškodzuje imunitný systém včiel. Situácia rakoviny hrubého čreva u ľudí je trochu podobná požívaniu GMO bielkovín včelami, pretože je to zvýšená konzumácia nestráviteľných potravín u ľudí aj u včiel. Kto si tento článok prečíta a ďalšie tiež na tejto stránke, pochopí, akú obrovskú hrozbu tieto sterilné plodiny predstavujú pre biodiverzitu v ktorejkoľvek krajine. Vplyv na ekológiu horizontálnym prenosom génov a nárast nekontrolovateľných ochorení včiel nie je dostatočne preskúmaný a ak áno, tak sa o tom mlčí. Hospodársky dopad zrútenia včelstiev by bol obrovský a znamenal by nedostatok poľnohospodárskych komodít, a nakoniec zrútenie poľnohospodárstva.

Pseudoscorpion. Tohto tvora možno nájsť po celom svete s výnimkou Arktídy a Antarktídy. Kto niekedy pozoroval v záhrade život na hromade kompostu, zistil, že tieto chrobáky sú tam. Sú malé, ale možno ich vidieť voľným okom. Ak sú do kompostu pridávané aj štiepky zo záhrady, tak je to ideálne prostredie pre takýchto tvorov. 
Na Novom Zélande sa vedci zaoberajú myšlienkou nasadiť takéhoto predátora do úľov a predpokladajú, že populácia 25 jedincov v úli by mala stačiť na to, aby udržali roztočov Varroa pod kontrolou. Je známe, že na dne úľa žije veľa včelám prospešných článkonožcov. Určite by bolo užitočné, urobiť test, aký dlhý čas budú potrebovať na to, aby sa usadili v ekosystéme včelieho úľa. 
Ako je možné vidieť na videu, včelí plod týchto chrobákov vôbec nezaujíma. Pozorovať ich priamo v úli je nemožné. Do úľa ochotne napochodujú, ale okamžite zmiznú a stratia sa z dohľadu. Sú oveľa menšie ako včely, cca 5 mm. V úli boli pozorované aj na tele včely a je celkom možné, že táto ich aktivita je zameraná na potravu, ktorou sú foretické roztoče.

štvrtok 4. júla 2013

Základ mesačných prác pre prírodného včelára v júli

Johann Thur, v roku 1946 napísal o dôležitosti zachovania celistvosti hniezda pre zdravie včiel a ich produkciu. Upozorňoval, že plodisko v rámikoch je otvorené na všetkých stranách a teplo je z neho odvádzané prievanom v uličkách medzi rámikmi a stenou úľa. Tento názor je podporovaný súčasným výskumom, ktorý dokazuje, že včely sú schopné reguláciou teploty v úli zabiť patogénov. Celý úľ dostane horúčku.
Len chcem pripomenúť ako ošetruje včelár včelstvá na prírodnom diele. Do letného slnovratu drží klieštika na uzde pomocou práškového cukru a citrónovej šťavy. V plodisku s malými bunkami na prirodzenej stavbe každých 14 dní preoseje do uličiek medzi plástami cez čajové sitko 120 g práškového cukru. Po mesiaci podobným spôsobom každých sedem dní nakvapká do plodiskových uličiek šťavu z polovice citróna, ktorá je zriedená s rovnakým množstvom riedkeho cukrového sirupu. Včely sú tak donútené komunikovať medzi sebou, navzájom sa čistia a klieštik padá na podložku, ktorá je natretá rastlinným olejom.
Okolo 16.júla končí znážka nektáru (okrem niektorých poľnohospodýrskych kultúr) na celom našom území. Lokálne sa môže ešte vyskytnúť nárazová znáška medovice. Čiže, do polovice júla treba urobiť letné medobranie a po medobraní, v druhej polovici júla, treba začať s odľahčovacou varroa liečbou a začať s podávaním zimných zásob aspoň na 5 kg, pretože medobraním sme včelstvu spôsobili šok a v prípade nedostatku zásob v úli a pri takmer žiadnom prínose nektáru z prírody by sa včelstvo vyrojilo, čomu včelári hovoria hladový roj.
V júli končí včelársky rok, na horizonte už nevidieť žiadnu znášku a včelár musí začať s prípravou včelstva pre budúcu sezónu. To znamená, že musí dôkladne sledovať prirodzený spád roztočov Varroa, ktorý v tomto mesiaci nesmie denne presiahbuť 10 jedincov na včelstvo. V auguste v započatej príprave včelstiev na zimovanie treba pokračovať a dokončiť ich. V septembri je pre Varroa udržateľné včelstvo možný prirodzený denný spád klietika len jeden jedinec. Koncom mesiaca júl treba začať včelstvám podávať zimné zásoby. Nemožno sa čudovať, že medzi včelármi narastá záujem o alternatívne postupy v ošetrovaní včelstiev. Veď celé Slovensko je posiate len repkou, kukuricou a slnečnicou! Kde sa vytratila živočíšna výroba? Do podávaného sirupu z cukru, ktorý je v tomto období vhodné pripraviť aj v pomere 1:1, kilo cukru a liter vody, treba pridať ako doplnok stravy čaj, ktorý pripravíme privedením do varu z prasličky a dubovej kôry v množstve tri gramy z jednotlivých drog. Čaj z oboch rastlín pripravte zvlášť. Dávka tri gramy je určená na pol litra vody. Po vychladnutí oba čaje zmiešejte a toto množstvo bude stačiť na 100 litrov sirupu. Ak budete čaj pridávať do včelám podávaného sirupu z cukru v malom množstve, tak na jeden liter krmiva bude stačiť jedna polievková lyžica čajového odvaru.
Praslička a dubová kôra


Žihľava dvojdomá v princípe obsahuje organické kyseliny: mravčiu, šťaveľovú, kremičitú, naviac draslík, železo, vápnik a iné stopové prvky. Odvar zo žihľavy alebo z nej na ručnom kuchyňskom odšťavovači vylisovaná surová šťava zmiešaná s cukrovým sirupom nám nahradí kompletný program syntetických kyselín používaných proti varroáze. Dávkovanie po domácky vyrobeného Antivarroa-Urtica-Dioica-Bee-lektvaru bude stačiť v množstve jednej polievkovej lyžice žihľavovej šťavy na liter sirupu. Vychádzam z praxe, keď pri jarnom ošetrení sa na jedno včelstvo doporučuje použiť šťava z polovice citróna alebo jedna polievková lyžica jablkového octu, ale iba na deciliter sirupu, ktorý rozlejem po rámikoch plodiska raz za sedem dní. Postup s polievaním včiel lektvarom zo žihľavy v uličkách medzi plástami môžem praktizovať počas celého roka, čiže aj v tomto období prípravy včelstiev na zimovanie.
Výrobcovia prípravkov BeeVital aj FerroBee tvrdia, že po použití ich výrobku ďalšie ošetrovanie včelstiev nie je potrebné. Či majú pravdu, o tom sa musí presvedčiť každý sám.
Nezabudnite počas prázdninových húrúcich slnenčých dní získavať vosk z plástov, ktoré vám zvyšujú po poslednom medobraní. 
V Turkménsku už viac ako 40 rokov používajú včelári ľudovú metódu na ovládanie roztočov Varroa teplom. Počas letného dňa včelári uzavrú letáče úľov a nahradia povalu úľa sklom. Tak zvýšia teplotu v úľoch, ktorá im umožňuje kontrolovať roztoče v úli na udržateľnej úrovni. Pozorne sledujú teplotu v úli, aby neprekročila 40 stupňov Celzia po dobu 20 minút. Potom odstránia sklo a otvoria letáče. Tento postup spôsobí v bunke pod viečkom samičkám roztočov Varroa šok. V dôsledku šoku nebudú schopné ďalšej reprodukcie, pretože po odviečkovaní bunky sa neoplodnené samičky Varroa už nikdy nepária, stávajú sa neplodnými.  A ak vám zostane čas, urobte si exkurziu k odborníkom na termoošetrovanie včelstiev. Určite u nich nájdete množstvo podnetov na postavenie si vlastného hitzen dna, hitzen nadstavku alebo hitzen povaly pre váš úľový systém na záhrade. 
Ochrancovia prírody už vyhlásili veľa národných parkov, chránených oblastí, rastlín, zvierat, rýb a vtákov, ale na hájenie včiel a ich životného prostredia sa nikdy neodvážili. To by bol veľký projekt, inovatívny, zásadný boj aj o náš ľudský život. Taký projekt si vyžaduje obzvlášť citlivé riešenia a bezvýhradnú podporu autorít aj širokej verejnosti. Včely svojou obetavou prácou pripravujú množstvo potravín na náš stôl a my ich a náš ekosystém ničíme zaslepenou službou pre krátkodobé záujmy nadnárodných obchodných spoločností. Táto situácia pretrváva desaťročia a ja som šokovaný čakaním našich ochrancov prírody a nezáujmom našich včelárskych spolkov, pripojiť sa, hoci aj nepriamo, k našej veci prírodných včelárov. Opäť je to na nás, občanoch, reagovať na plnenie si povinností zodpovedných.






pondelok 1. júla 2013

Skúsenosť s volnou stavbou včelieho diela

Je tomu štrnásť dní ako som osadil kamarátovi roj do starého úľa slovenskej miery B s vysokými rámikmi 42x27,5. Bol to roj druhák z môjho úľa Warre už s "malými" včelami. Dnes som kontroloval v akom stave je toto mladé včelstvo. Včelstvo za dva týždne postavilo sedem vysokých rámikov bezchybného prirodzeného včelieho diela s prírodnými bunkami robotníc. Má tri rámiky zaviečkovaného plodu a dva rámiky s vajíčkami a otvoreným plodom. Za tých štrnásť dní si roj priniesol celkom slušné zásoby. Veľké oblúky so zaviečkovaným medom sú na každom pláste. Mladú matku včely dôkladne ukrývali pred mojim pohľadom. 
Neviem prečo mnoho skúsených včelárov tvrdí, že včely bez predlohy stavajú na volnej stavbe len, alebo prevažne, trúdie dielo. Nie je to pravda! Stavbu prirodzeného diela ovplyvňuje ročné obdobie, počasie, znáška a mnoho iných skutočností pôsobiacich na včelí superorganizmus.